Ons Ne Demek? Ons Nasıl Hesaplanır?

Altın hesaplamalarında ve finans konularında sıklıkla karşımıza çıkan Ons kelimesi ne anlama geliyor? Ons nedir? Ons nasıl hesaplanır? Ons yalnızca altın konusunda mı karşımıza çıkar? 1 Ons kaç gramdır? Ons hakkında diğer ayrıntılar, hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

Ons Nedir?

Ons, dünya çapında standart haline gelmiş, altın, gümüş, yakut, platin gibi değerli madenlerin fiyatlandırılması ve ölçülmesi için oluşturulmuş bir birimdir. Her ne kadar altın söz konusu olduğunda karşımıza çıksa da altın dışındaki pek çok değerli madenin hesaplanmasında kullanılmaktadır.
Ons Latince bir kelimedir. Anlamı on ikiliktir. Aslında kütle birimi olarak geçer. Kısaca OZ olarak yazılır. Ons sembolü olarak ”” kullanılır.

Ons, her ne kadar dünyada standart bir birim olsa da yazılışı veya kullanışı ülkeden ülkeye fark etmektedir. Mesela Ons İngilizce’de Ounce, Lehçe’de Unze, Portekizce’de Onca, Çince’de Ling olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde ise Ons altın hesaplamalarında sıklıkla geçse de altın satışı ons üzerinden yapılmamaktadır. (Kuveyt Türk bankasının böyle bir hizmeti olduğu söyleniyor ama kendim şahit olmadım.)

Ons yalnızca değerli madenlerin hesaplanmasında kullanılmaz. Ecza sektöründe de “Ecza Onsu” denilen bir ons birimi mevcuttur. İlaçların içindeki kimyasalların miktarlarını belirtmek için kullanılmaktadır.

Ons Nasıl Hesaplanır? / 1 Ons Kaç Gram?

1 Ons = 16 dr. (Dram) = 437,5 gr. (Gran) = 28,349523125 Gram

1 ons.ap. = 1 ons.tr.

1 ons.tr. = 8 dr.ap. = 480 gr. = 31,1034768 gr (Değerli Metaller için ons birim alımı)

Altında Ons Nasıl Hesaplanır? 

Yukarıdaki hesaplamadan da anlaşılacağı gibi, uluslararası piyasada 1 Ons = 31.10 gr. olarak kabul edilir. (Bu dünya standardıdır fakat bazı ülkeler Ons’un gram karşılığını farklı alabilmektedirler) Ons üzerinden yapılan hesaplamalarda para birimi olarak dolar kullanılır. Ons ve dolar karşılıkları alınarak ülkemizde gram ve tl cinsinden hesaplamalar yapılır. Eğer 1 Ons altının fiyatı örneğin 1000 dolar ise, 31.10 gram altın 1000 dolar olarak bilinir. Buradan altının gramının kaç dolar olduğunu hesaplanabilir.

Gram Altın TL Fiyatı Nasıl Hesaplanır?
Altın dünya piyasasında genellikle ons biriminden ve dolar cinsinden hesaplanır. Ons altının miktarını, dolar bu miktarın değerini belirtir. Fakat ülkemizde altın satışı gram cinsinden yapılır. Doğal olarak da Türk Lirası (TL) cinsinden değer bulur. O zaman bir örnek üzerinde küçük bir hesaplama yaparak durumu açıklayalım.

Örneğin, 1 Ons altının bugünkü durum ile 1100 dolar olduğunu düşünelim.

1 Ons = 33.10 gr. olduğunu söylemiştik.

Böylece 33.10 gr. altının 1100 dolar olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bize 1 gram altının fiyatı lazım.

1100 / 33.10 = 35.36 dolar yapar. Böylelikle 1 gram altının dolar cinsinden fiyatına ulaştık. Tabi bize TL cinsinden karşılığı gerekiyor. Bugünkü kurla 1 dolar = 6.16 TL (yazının yazıldığı günü örnek olarak aldım)

1 dolar 6.16 TL ise 35.36 dolar 217.8 TL yapar.

Böylelikle 1 Gram altının 217.8 TL yaptığını bulmuş olduk.

Dünya piyasalarında 1 Ons altının değeri değiştikçe (ve tabii dolar /tl kuru değiştikçe) ülkemizde 1 gr. altın fiyatı da değişim göstermektedir.


Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir