Kan Bağışı Sorgulama – Kan Bağışı Bilgileri

Kan verdiğinizde kan bağışınızın kaydına nasıl ulaşabilirsiniz? Kızılay’a ne zaman kan verdim, Kızılay’a ne zaman kan vereceğim, Kızılay’a kaç defa kan verdim, Bir sonraki kan verme günüm ne zaman gibi soruları merak ediyorsanız cevapları yazımızda. 

Kan hepimizde bulunan bir hazinedir. Hazinemizden zamanı geldiğinde ihtiyaç sahiplerine bağışlamak, hazinemizi azaltmaz aksine hazinemize değer katar. Kan bağışı çok önemli bir vatandaşlık görevidir ve her vatandaşın bu görev hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Türk Kızılay’ı bu konuda bir çok çalışma yapmaktadır. Ülkemizde kan bağışı ve organ bağışı değerleri hala istenilen seviyede değildir. Bu nedenle bir gün bizim ve sevdiklerimizin de kana ihtiyacı olabileceğini düşünerek adım atmak gerekir.
Kan verdiğinizde bu bilgilerin tutulduğu ve size ne zaman kan verdiğinizi, bir sonraki kan verme tarihinizi, kaç defa kan verdiğinizi, aferez bağışını ne zaman yapabileceğinizi, kısaca kan bağışı ile ilgili tüm verilerinizi tutacak bir bilgi sistemi olduğunu söylemek istiyorum. Kızılay’ın kurmuş olduğu ve linkine aşağıdan ulaşabileceğiniz sisteme T.C. Kimlik numaranızla giriş yaparak yukarıda saymış olduğum bilgilere ulaşabilirsiniz.

KAN BAĞIŞ BİLGİSİ TAKİP SİSTEMİ İÇİN TIKLAYIN

Kanver.org sitesinde oluşturulan bu sistemde kimlik numaranızı girdikten sonra aşağıdaki gibi bir tablo karşınıza çıkmaktadır.

Bu bilgi ekranında yapmış olduğunuz son kan bağışının tarihini, sonraki kan verebilme tarihini, bugüne kadar kaç defa kan bağışı yapmış olduğunuz, kan grubunuz, aferez bağışı için uygun olduğunuz tarih, eğer yaptıysanız kök hücre bağışı için müsait olunan tarih gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer daha önce herhangi bir kan bağışı yapmadıysanız sistemde kaydınız bulunmayacaktır.

Kan vermekle ilgili temel soruları ve cevaplarını merak ediyorsanız kanver.org sitesinin Sıkça Sorulan Sorular bölümüne giderek (aşağıdaki link) buradan kan bağışı ile ilgili temel bilgileri edinebilirsiniz.

KAN BAĞIŞI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR – TEMEL BİLGİLER

Kızılay kan bağışçılarını onurlandırmak adına Kan Bağışı Madalya Sistemini sundu.
KAN BAĞIŞI MADALYA SİSTEMİ NEDİR? KAN BAĞIŞI MADALYALARI

Kızılay’ın kan bağışlayan yardımsever vatandaşlar için oluşturduğu bir sistemdir. Bu sisteme göre 10 defa kan bağışlayan bir vatandaş BRONZ madalya ile ödüllendirilir. 25 defa kan bağışı yapmış bir vatandaş GÜMÜŞ madalya ile ödüllendirilir. 35 defa kan bağışı yapmış bir vatandaş ALTIN madalya ile ödüllendirilir. Eğer 45 defa kan bağışı yaparsanız Kızılay tarafından plaketle ödüllendirilirsiniz. Kan bağışçılarını onurlandırma ve Türk Kızılay’ından bir anı olarak saklamaları için verilen bu madalyalar yardımsever vatandaşlar için önemli bir yer tutmaktadır.

Kan bağışçılarına madalyaları 14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü kapsamı etkinliklerinde teslim edilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir