Adsense Terimleri Ne Anlama Geliyor? Adsense Sözlüğü

Google’ın internet sitesi, mobil platformlar ve diğer uygulamalar için sunmuş olduğu para kazanma aracı olan Adsense, kullanıcı panelinde bizlere bir çok terim ve kısaltma sunmaktadır. Adsense panelinde yer alan bu terimlerin anlamlarını açıklayarak ne işe yaradıklarını görelim.

ADSENSE NEDİR? NE AMAÇLA KULLANILIR?

Adsense terimlerini açıklamadan önce Adsense’in ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını açıklamak gerekir. Adsense, Google tarafından kullanıcılara sunulan bir reklamcılık hizmetidir. Adsense’e kayıt olup, bu dünyaya girdikten sonra Google ile bir iş birliğine girersiniz. Web sitenizde veya mobil uygulamalarınızda reklam yayınlayarak para kazanırken Google’ın reklamcılardan almış olduğu reklamların yayınlanması için Google’a yardım etmiş olursunuz.
Google Adsense’i kullanmak son derece basittir fakat asıl önemli olan bu aileye kabul edilme sürecidir. Google, web sitelerinde reklamların gösterilmesine izin vermek için bir çok kıstas sunmaktadır. Web sitesi sahibi bu kıstaslara uyarak Google tarafından kabul edilirse, iş birliği sağlanmış olur. Bu kıstasların ne olduğunu kesin olarak kimse bilmiyor. Google’ın belli başlı açıklamalarından yola çıkarak bazı çıkarımlarda bulunabiliriz. Web sitenizdeki yazıların özgün olması, kurallara uygun (Seo) yazılması, sitenizin domain yaşı, içerik sayısı, tasarım ayrıntıları gibi bir çok etken sayılabilir. Google bu konularda sitenizi inceler ve eğer uygun görürse Adsense üyeliğiniz kabul edilir. Böylece Adsense panelinden oluşturduğunuz reklamları sitenizde yayınlayarak para kazanmaya başlarsınız.

ADSENSE PANELİNDEKİ TERİMLER VE KISALTMALAR

Adsense kullanmaya başladıktan sonra Adsense panelinde yer alan bazı terimler ve kısaltmalar kafanızı karıştırabilir. Özellikle uzun kelimelerden oluşan terimlerin kısaltılmış halleri son derece anlamsız olabilir. Şimdi bu terimlerin ve kısaltmaların anlamlarını öğrenelim. Böylece Adsense panelini daha aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

TO Nedir?

Adsense panelinde yer alan TO terimi Tıklama Oranı kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. İngilizcesi CTR (Click Through Rate) olan Tıklama Oranı, kullanıcıların reklama tıklama sayısı ile sitenin gösterim sayısının oranı ile elde edilen bir değerdir.

TO (Tıklama Oranı) = Reklama Tıklama Sayısı / Sayfa Gösterim Sayısı

Örnek: İnternet siteniz 1000 gösterim aldıysa ve kullanıcılar bu 1000 gösterimde sitenizde bulunan reklamlara 15 defa tıklamış ise o zaman sitenizin TO değeri = 15 / 1000 işleminden %0.15 olacaktır. TO değerinin yüksek olması, sitenize giren kişilerin reklamları ilgi çekici bulduğuna, tıklama istekleri olduğuna işaret eder. TO değerinin düşük olması ise ziyaretçilerin reklamları ilgi çekici bulmadığına ya da reklama tıklama ihtiyacı duymadıklarına işaret eder. Google bu verileri dikkate alacağı için sitenizdeki reklam yerleşimine, reklamların konu ile uyumuna ve yeterli sayıda reklam koyarak yazıyı boğmamaya dikkat etmeniz gerekir.

TBM Nedir?

Adsense panelinde yer alan diğer bir terim ise TBM‘dir. TBM, Tıklama Başına Maliyet demektedir. İngilizcesi CPC (Cost-Per-Click)‘dir. TBM, sitenizdeki tahmini kazanç değerinin reklama tıklanma sayısına oranı ile elde edilir.

TBM(Tıklama Başına Maliyet) = Tahmini Kazanç / Tıklama Sayısı
Örnek: İnternet sitenizin tahmini kazanç değeri 20 TL ve bu kazancı 40 tıklama ile elde ettiyseniz formüle göre hesaplandığında TBM değeriniz 20 TL / 40 = 0.5 TL olacaktır. TBM değerinin yüksek olması, sitenizde az tıklama ile fazla kazanç elde ettiğinizi gösterir. Bu da sitenize reklam veren reklamcıların yüksek bedeller ile bu reklamları yayınlattığı anlamına gelir. Her reklamveren TBM değerini kendisi ayarlamaktadır. Böylece bazı konularda yayınlanan reklamların yüksek TBM, bazılarının ise düşük TBM‘de olduğu görülmektedir.

BGBG Nedir?

Adsense panelinde karşılaştığımız terimlerden biri de BGBG yani Bin Gösterim Başına Gelir terimidir. İngilizcesi RPM (Revenue Per Thousand Impressions) olan BGBG,  tahmini kazancın sayfa gösterim sayısına bölünüp 1000 ile çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. Yani kısaca, sayfanızda 1000 gösterim yapıldığında tahmini olarak ne kadar kazanacağınızı gösterir.

BGBG(Bin Gösterim Başına Gelir) = (Tahmini Kazanç / Sayfa Gösterimi) * 1000

Örnek: Sayfanız 3000 gösterim alsın. Bu gösterim sayısı ile 21 TL gelir aldıysanız BGBG değeriniz (21/3000) * 1000 işleminden 7 TL olacaktır. BGBG değeri ne kadar yüksek ise bir sitenin gelir elde etme başarısı o kadar yüksektir. Bu tarz bir sitenin izlemesi gereken yol haritası, daha çok ziyaretçiye ulaşmak ve sayfa gösterimini artırmak olacaktır.

EG Görüntülenebilir Oranı Nedir?

Adsense panelinde yer alan “EG görüntülenebilir Oran“, sitenizde yer alan reklamların ziyaretçiler tarafından ne kadarının görüntülenip ne kadarının görüntülenmediğini belirleyen bir orandır. Örneğin, sitenizde yer alan bir sayfada 4 reklam var. Kullanıcı o sayfayı gezerken bu 4 reklamın 3 tanesini görüntüledi (yani gördü) 1 tanesini görmedi. O zaman sizin EG oranınız %75 olacaktır.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir