Teog Yerine Gelen Yeni Liseye Geçiş Sistemi (LGS)

Liseye kayıt için gerekli olan TEOG sınavı kaldırıldıktan sonra yerine gelecek olan sistemin ayrıntıları bekleniyordu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelecek yeni liseye geçiş sistemini ayrıntıları ile açıkladı. Yeni sistemin adı: Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi ya da Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi olacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıkladığı, liseye geçişteki yeni sistem neler sunuyor? Neler değişti, neler gitti, neler geldi? Liseye geçiş sistemindeki yenilikler yazımızda.

Geçtiğimiz ay, yeni eğitim-öğretim dönemi başladıktan sonra, ani bir kararla orta öğretim kurumlarına geçiş için yapılan TEOG sınavı kaldırıldı. Sınavın kaldırılması sonucu, orta öğretime geçişte nasıl bir sistem uygulanacağı bir süredir kafalarda soru işareti oluşturuyordu. Sonunda, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı ayrıntılı açıklama ile liseye geçişteki yeni sistemi ve ayrıntılarını duyurdu.

 

 

Liseye Geçişteki Yeni Sistem Nasıl Olacak?

Yeni sistem iki farklı şekilde çalışacak. Eğer öğrenci nitelikli bir okula girmek isterse yine sınava girecek. Sınavda aldığı puanla, bu okulları tercih ederek, yerleşebilecek. Bu sınav haziran ayında düzenlenecek ve katılım zorunlu olmayacak. Böyle bir durum olmazsa, öğrenci sınava girmek yerine, ikamet ettiği bölgeye yakın olan 5 okul tercih edecek ve bunlardan birine kayıt yaptırabilecek.
Bakan Yılmaz, bu sistemle başarı oranının artacağını, öğrencinin, sınıfındaki çalışkan öğrencileri örnek alarak başarısını artıracak yönde çalışmalar yapacağını açıkladı.

Nitelikli okullara (bu okullar pilot olarak seçilecek) giriş için yapılacak sınav soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak. Sınav yerel ve merkezi şekilde yapılacak. Sınav tarihi net olarak verilmese de haziran ayının ilk hafta sonu yapılacağı açıklandı.

Sonuç olarak, TEOG sisteminin bir benzeri hala devam ediyor fakat öğrenci sınava girmemeyi tercih ederek adresine yakın bir liseye geçiş yapabilecek. İyi bir liseye girebilmek için ise yine sınava girmesi gerekiyor.

TEOG Sistemi Neden Kaldırıldı? Neden Yeni Bir Sistem Getirildi?

Bakan Yılmaz, TEOG sisteminin aslında çok başarılı bir sistem olduğunu fakat ihtiyaçlar nedeniyle sistemde değişikliğe gidilmesi zorunluluğu oluştuğunu açıkladı. Öğrencilerin bir liseye girebilmek için okul dışı kaynaklara yöneldiğini yani özel ders aldıklarını, bunun da toplumda eğitimin yetersiz olduğuna dair bir algı oluşturduğunu gördüklerini, bu sistemle birlikte bu algının kırılacağını açıkladı.
TEOG sisteminde, okul puanlarının dikkate alınması neticesinde özellikle özel okullarda notların bol verildiğine dair oluşturulan algının da yine bu yeni sistemle birlikte kırılacağını ekleyen Yılmaz, öğrencilerin en verimli çağlarının sınav stresi ile boş harcandığını düşündüklerini de sözlerine ekliyor.

 

 

Liseye Geçişteki Yeni Sistem Neler Sunuyor?

Liseye geçişte uygulanacak yeni sistemde, öğrencinin tercih ekranında karşısına tercih yapabileceği okullar getirilecek. Bu okullar öğrencinin yaşadığı adrese göre belirlenecek.  Bu okullar içerisinde, öğrenci dilediği okulları tercih edebilecek. Okul türü ayrımı olmaksızın, 5 tane tercih yapacak. Böylece İsmet Yılmaz’ın deyimiyle, öğrenci istemediği bir okul ya da okul türüne yerleştirilmeyecek.

Tercih sonucuna göre, öğrenci ve veli, öğrencinin hangi okula yerleştirildiğini kayıt sezonundan önce öğrenmiş olacak.

İsmet Yılmaz, “tercihe bağlı ve adrese yerleştirme olacağı için sınav baskısı da ortadan kalkmış olacaktır. Bu yolla öğrencilerimiz sosyal sportif etkinlikler için vakit bulabileceklerdir. Adres bölgelerindeki sisteme, farklı akademik düzeylerde öğrenci gelecek, akademik çeşitlilik sağlanacak.” açıklamasında bulundu.

Bakan Yılmaz ayrıca asıl hedeflerinin tüm okullardaki kaliteyi artırarak sınavsız geçişi tamamen ülke geneline yaymak olduğunu açıkladı.Nitelikli Okullar Hangileri? Nitelikli Okullara Geçiş Sınavı Nasıl Olacak?

Sistemde belirtilen nitelikli okulların Fen liseleri olduğu açıklandı. Ayrıca bazı proje okullarının ve seçilecek pilot okulların da bu sisteme dahil edileceği söylendi. Bu okullara yerleşebilmek için öğrenciler haziran ayının ilk hafta sonunda 60 sorudan oluşan 90 dakikalık bir sınava girecekler. Bu sınav Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak ve 6.-7. ve 8. sınıf konularından oluşacak. Sınav sonucu yine haziran ayı içerisinde açıklanacak ve öğrenciler puanlarına göre tercih ettikleri okullara yerleştirilecek. Eğer puanları tercih ettikleri okullara yetmezse yine adrese dayalı kayıt sisteminden yararlanarak adreslerine yakın okullara sınavsız geçiş haklarını kullanabilecekler.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir