2018 PTT Mobil’den Kilometre Sorgulama

İkinci el araç almak isteyen vatandaşlar alacakları aracın kilometre, muayene ve diğer bilgilerini artık PTT mobil uygulamasından öğrenebilecek. Belli bir ücret karşılığında sunulacak bu hizmet, ikinci el araç alacak kişiler için kesin ve doğru bilgilerin elde edilmesini sağlarken işlerini kolaylaştıracak.

ARACIN KİLOMETRESİ İLE OYNANDIĞINI NASIL ANLARIM?

PTT MOBİL UYGULAMASINDAN ARAÇ KİLOMETRE SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

PTT MOBİL UYGULAMASINI IOS İÇİN VE ANDROİD İÇİN NEREDEN VE NASIL İNDİRİRİM?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile PTT AŞ arasında imzalanan anlaşma sonucunda, ikinci el araç alacak vatandaşları yakından ilgilendirecek bazı kararlar alındı. Daha önce 5664 sms sorgusundan elde edilen ikinci el araç kilometre bilgi sistemi, uzunca bir süre önce rafa kaldırılmıştı. Böylece vatandaşlar alacakları ikinci el araçların kesin ve doğru bilgilerine ulaşmak için devlet kontrolünde bir bilgi mekanizmasına sahip değildi.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, PTT ile varılan antlaşma sonucunda, araçlar muayene istasyonlarında muayeneye girdikleri anda araçların kilometre bilgileri kayıt edilecek. Böylece hilesiz, tam ve doğru bilgi elde edilmiş olacak. Bu bilgi PTT mobil uygulamasından belli bir ücret karşılığında vatandaşlara sunulacak.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Saim İlçioğlu da yapılan antlaşmanın başlangıç olduğunu, Bakanlık ile PTT arasında bu tür iş birliklerin gelecekte de devam edeceğini belirtti.

Daha önce SMS ile verilen hizmet olan 5664 hattını kullanmak için 7 TL ödemeniz gerekiyordu. Zaten bu uygulama bir süredir devre dışı bırakılmıştı. PTT Mobil Uygulamasını kullanan vatandaşlardan daha az bir ücret talep edilecek.PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, bakanlığın topladığı verileri yapılan antlaşma çerçevesinde vatandaşların hizmetine sunacaklarını bildirdi. Bu hizmet için başarılı bir mobil uygulama hazırladıklarını, vatandaşların hiç zorluk çekmeden bu uygulamadan faydalanabileceklerini ekledi.

PTT Mobil Uygulamasından bu hizmeti kullanabilmek için 11 Kasım itibariyle yayınlanan güncellemeyi indirmeniz ya da bu tarihten sonraki bir tarihte uygulamayı kurmuş olmanız gerekiyor. Uygulamayı ilk kullananlar bazı problemlerden şikayetçi olduklarını belirttiler. Zamanla uygulamadaki aksaklıklar giderilecektir.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir