Lazer Epilasyon Nedir? Çeşitleri ve Etkileri Nelerdir?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak isteyen kadın ve erkeklerin başvurduğu epilasyon yöntemlerinden biri olan Lazer Epilasyon hakkında öğrenmek istediklerinizi, tüm ayrıntıları ile sizlere sunmaya çalıştım. Özellikle lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin kafalarındaki soru işaretlerini gidermek adına, lazer epilasyondan önce ve sonra yapılması gerekenler, lazer epilasyonun faydaları ve yan etkilerini de içeren bir yazı ortaya çıkardım. Lazer epilasyon konusu insan sağlığı için bir hayli önemli bir konudur ve yalnızca sonuca odaklı olarak hareket etmek sakıncalı olabilir. Bu nedenle konunun tıbbi boyutunu da göz ardı etmemek gerekir.

 

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Lazer epilasyonun ne olduğunu söylemeden önce “epilasyon” kelimesinin ne demek olduğunu bilmemiz gerekir. Epilasyon, vücuttaki isteyen tüyleri çeşitli yöntemlerle giderme, yolma işlemine verilen addır. Lazer epilasyon ise, vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için lazer ışını yöntemini kullanan bir epilasyon çeşitidir. Bu konuda “en hızlı ve en sağlıklı yol” cümlesi kullanılmaktadır fakat buna tüm bilgileri sizlere sunduktan sonra sizin karar vermeniz daha doğru olacaktır.Lazer epilasyonda, vücutta bulunan kıl köküne lazer ışını gönderilir. Kıl kökünde bulunan melanin pigmentleri bu enerjiyi soğururlar. Lazer ışını ısı yayan bir ışın olduğundan kıl köklerini ısı ile tahrip eder. Böylece yok edilen kökten yeniden kıl çıkması engellenmiş olur.

Lazer epilasyon uzmanlık gerektiren ciddi bir işlemdir. Bu nedenle her lazer epilasyon merkezi bu işi kurallarına uygun bir şekilde yapabilir diyemeyiz.

LAZER EPİLASYON İLE İSTENMEYEN TÜYLERDEN KALICI OLARAK KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin kafasındaki en büyük sorulardan biri “epilasyon sonrası kalıcı olarak istenmeyen tüylerden kurtulabilir miyim?” sorusudur. Bu konuda epilasyon merkezleri genellikle kalıcı sonuçlara imza attıklarını söylerler fakat bu cevap yüzde yüz doğru değildir.

Uzmanlara ve sonuçlara bakıldığında günümüzde en etkili ve en kalıcı sonucu sağlayan epilasyon biçimi lazer epilasyondur. Ortalama 6-8 seans sonrası istenmeyen tüylerden kurtulma şansınız bir hayli fazladır. Ama bu oran asla %100 olamaz. Epilasyon seansları bittikten bir müddet sonra ufak çaplı da olsa yeniden kıl çıkması görülebilmektedir. Lazer epilasyon yaptırmadan önce bunu bilmeniz gerekir. Uzmanlar %80-90 civarında bir olumlu sonuç tablosu sunmaktadırlar.

Peki, yeniden kıl oluşumunu ne sağlar?

Aslında lazer epilasyon, kıl köklerinde tahribat sağlayarak kıl oluşumuna engel olmaktadır. Fakat ilerleyen zamanda vücuttaki hormon değişimleri, hamilelik, farklı ilaçların yan etkileri vs. gibi durumlardan ötürü uykuda olan kıl köklerinde yeniden kıl oluşumu gözlenebilir. Uzmanlara göre bu kıllar “ayva tüyü” dediğimiz ince ve zayıf kıllardır. Lazer epilasyondan bir süre sonra böyle bir durumla karşılaştığınızda bazı ufak seanslar ile bu tüylerden de kurtulabilirsiniz.

Bu konuda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişinin genellikle bayanlarda 18 yaş ve erkeklerde ise 20 yaş altında olmamasıdır. Ergenlik dönemini geçilmeden yapılan tedavilerde sonuçların kalıcı olmadığı gözlemlenmiştir. Bu durumun sebebi hormonların ergenlik döneminde dengesiz olmasıdır.

Lazer epilasyon yapılan cihazın teninizle olan uyumu da tedavinin başarını oranını etkilemektedir. Çünkü her lazer cihaz, her tende başarılı sonuç vermemektedir. Bu nedenle ten özelliklerinizin saptanması ve buna uygun epilasyon cihazı kullanılması gerekmektedir.

 

 

LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANABİLİR? KİMLERE UYGULANMAZ?

Lazer epilasyon yaptırmadan önce cildinizin ve diğer vücut özelliklerinizin böyle bir işleme uygun olup olmadığını bilmeniz gerekir. Lazer epilasyonun genellikle kalın, koyu kıllara sahip olan ve açık tenli kişilerde en yüksek sonucu verdiği söyleniyor. Ayrıca beyaz kıllar renk pigmenti içermediklerinden lazer epilasyon yöntemi ile beyaz kılların çıkması engellenemez.

Lazer cihazlarının FDA onayı almış cihazlar olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle rastgele her yerde lazer epilasyon yaptırılmamalıdır. Bu konuda araştırma yaparken, kurumun geçmişindeki başarısı incelenmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ergenlik dönemini geride bırakmamış kişilerin lazer epilasyon yaptırmaları doğru olmayacaktır. Bu nedenle ergenlik dönemi tamamlanmış, hormon dengesi sağlanmış kişilerin lazer epilasyon yaptırması daha doğru olacaktır.

Hormonal bir hastalığı olmayanlar, cildi çok hassas olmayıp herhangi bir cilt hastalığına sahip olmayanlar, yukarıda saymış olduğumuz şartları da sağlıyorlarsa, rahatlıkla lazer epilasyon yaptırabilirler.Cildiniz güneşte (ya da yapay yöntemlerle) bronzlaşmış ise lazer epilasyon yapılamaz. Roaccutane (akne tedavi ilacı) ilacını kullanan kişilerin lazer epilasyon yaptırmadan 1 ay önce bu ilacı bırakmaları gerekir. İlaç bırakılmadan işlem yapılırsa uzmanın doğru enerji seçiminde dikkatli olması gerekir.

Ciltte aktif olarak bulunan uçuk, siğil, sivilce, açık yara gibi bölgelere lazer uygulanmaz. Böyle bir şey yapılırsa hastalığın ciltte yayılması riski oluşur.

Vücutta bulunan benlere dikkat edilmelidir. Ben olan yere lazer uygulanmaması gerekir.

Lazer uygulamasına başlamadan önce, uzman doktor tarafından kişi muayene edilmeli ve kişinin hormon bozukluğu varsa gerekli testler değerlendirildikten sonra hasta işleme alınmalıdır. Ayrıca doktor kişiye kullandığı ilaçları sormalı, hastanın alerjisi olduğu maddeler varsa bu bilgiler dikkate alınmalıdır.Hamile olanlar üzerinde herhangi bir kötü sonuç vermese de gebelik döneminde lazer epilasyon yaptırılması tavsiye edilmez.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulma kararı aldınız ve bu konuda size engel olabilecek bir rahatsızlığa sahip değilsiniz. Peki, lazer epilasyon seanslarına başlamadan önce yapmanız ya da yapmamanız gerekenler nelerdir?

Lazer epilasyon direkt olarak kıl köklerine etki edeceğinden, işlemden bir ay önce cımbız, ağda, epilatör gibi gereçlerle kıl köklerine müdahale etmeyi bırakmanız gerekir.

Kullanmış olduğunuz ilaçların bu sürece etki edip etmeyeceğini doktorunuza sorunuz. Ayrıca güneşte ya da solaryumda cildinizi bronzlaştırmışsanız işlemi ertelemeli ya da uzmana bu konuda danışmalısınız.

Lazer epilasyona gitmeden önce işlem yaptırılacak olan bölgede tüy sarartma ya da renk değiştirme gibi işlemler yapmamanız gerekir.

Lazer epilasyona gelmeden 15 gün öncesine kadar cildi aşındıracak, soyacak işlemlerden uzak durmalı, peeling yapılmamalıdır.

Ve tabi ki işlemi yaptıracağınız kurumun Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olması, işlemin bu konuda uzman belgesi olan merkezlerde yaptırılması, sağlığınız açısından çok önemlidir.

 

 

LAZER EPİLASYON NASIL YAPILIR?

Lazer epilasyon, işlemin tanımında da söylediğimiz gibi, kıl köklerine yoğun bir sıcaklık uygulanması sonucu kıl köklerine tahribat verme üzerine kurulu bir işlemdir. Bu işlemin sıcaklık şiddeti, süresi ve seans sayısı, vücudunuzda nereye epilasyon yaptırmak istediğinize göre değişmektedir. Göz ve çevresindeki dokular haricinde hemen her bölgeye lazer epilasyon yapılabilir.

İşleme başlamadan önce jilet yardımı ile çok uzun olan kıllar kısaltılır. (ağda gibi kıl köklerine müdahale eden yöntemler kullanılmaz) Kıllar kısaltıldıktan sonra lazer cihazı ile kılların bulunduğu kıl köklerine lazer ışını ile tarama yapılır. Ancak işleme başlamadan önce, kişinin ten ve kıl rengine göre lazer cihazının ayarlanması gerekir. Böylece doğru enerji miktarı ve şiddeti ayarlanabilir. Bu işleme “test atışı” denir.

TEST ATIŞI NEDİR?: Lazer epilasyona başlamadan önce kişinin kıl yapısı, kıl ve ten rengi hakkında bilgi toplanmasını, böylece işlem sırasında en uygun enerji şiddetini ve süreyi belirlemeyi sağlayan test sürecidir.Test atışına bir prova diyebiliriz. Öncelikle belirlenen küçük bir bölgeye test atışları yapılır. Bu işlem yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Daha sonra 24-48 saat arası bir sürede o bölgedeki tepkiler ölçülür. Ona göre lazer cihazı cildinize ve kıl yapınıza göre ayarlanır.

Test atışı aynı zamanda cildinizin lazere karşı kötü bir tepki verip vermediğini görmeniz açısından da önemlidir. Bu nedenle lazer epilasyon yaptırmadan önce test atışı yapılmasını mutlaka sağlayınız.

Lazer epilasyonun seans sayısı ve seans süresi, işlemin yapıldığı bölgenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Bazen bir seans 5 dakika sürebileceği gibi 2 saat de sürebilir. Seans sayısı ile genel olarak 6-8 arasındadır.

 

 

LAZER EPİLASYON HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR VE KAÇ SEANS SÜRER?

Lazer epilasyon, göz ve kaş (bu bölge ve çevresi) dışında hemen her bölgeye uygulanabilen bir epilasyon yöntemidir. Tabi ki uygulanan bölgeye göre farklı süreler ve seans sayıları ortaya çıkabilmektedir.

Lazer epilasyonun en çok tercih edildiği vücut bölgeleri, bayanlarda bikini bölgesi, koltuk altı bölgesi, bacaklar, kollar, el üstü, erkeklerde ise sakal, göğüs ve sırt bölgesi olarak sıralanabilir.

Yüz Bölgesi Epilasyonu: Bayanların en çok dikkat ettikleri bölge olan yüz bölgesinde özellikle bıyık ve çenedeki kıllardan kurtulmak isteyen bayanlar geçmişte bu işlemleri acı veren yöntemlerle yapmak zorunda kalıyorlardı. Ama artık böyle bir durum söz konusu değil. Yeni teknoloji lazer cihazları ile acısız ve ağrısız şekilde 4-5 seans sonunda istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır. Erkekler de özellikle sakallardan kurtulmak amacı ile yüz epilasyonu yaptırmayı tercih ediyorlar.

Koltuk Altı Bölgesi Epilasyonu: Hem görüntü açısından hem de sağlık açısından kadınların da erkeklerin de en çok tercih ettikleri bölgelerden biridir. Koltuk altı bölgesi daha hassas bir deriye sahip olduğundan bu bölgeye uygulama yapılacak olan lazer cihazının iyi seçilmesi gerekir.

Genital Bölge Epilasyonu: Bayanların epilasyon yaptırmak isterken en çok düşündükleri ve en çok tereddüt ettikleri bölgedir. Hassas bir bölge olması nedeniyle epilasyon işleminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Günümüz teknolojisine sahip lazer cihazları ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Özellikle üst bölgede daha iyi sonuç alınabilir. Özellikle bu bölgede yanma, kızarma gibi durumlar artık ortadan kalkmıştır.

Bacak Bölgesi Epilasyonu: Bayanların özellikle yaz aylarında yoğunlukla başvuru yaptıkları bölgelerden biridir. Bacak bölgesi işlemi uzun sürebilmektedir. Fakat gelişen teknoloji sayesinde seans süreleri 2 saatten 15-20 dakikaya kadar düşürülmüştür. Böylelikle 4-5 seans sonunda bacaklarınızdaki istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

Sırt Bölgesi Epilasyonu: Bazı erkeklerin sırt bölgesinde normalin üzerinde tüylenme görülebilir. Bu genetik nedenlerle ya da hormonal nedenlerle olabilir. Sonuç olarak günümüz dünyasında bu görüntü hoş görülmediği için erkekler özellikle son yıllarda sırt bölgesi epilasyonuna ilgi göstermektedirler. Ortalama 7 seans sonunda sırt bölgenizdeki istenmeyen tüylerden acısız ve ağrısız bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Göğüs Bölgesi Epilasyonu: Erkeklerin aynı sırt bölgesi gibi son yıllarda yoğunlukla baş vurdukları bir bölgedir. Beylerin bazıları göğüs kıllarından tamamen kurtulmak isterken bazıları ise bu bölgedeki kılların seyreltilmesini istemektedir. Her iki durumda da gelişmiş lazer cihazları ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kol Bölgesi Epilasyonu: Daha çok bayanların tercih ettiği bölgelerden olan kol bölgesi, gelişmiş teknoloji sayesinde bayanların hayal ettikleri şekilde sonuçlandırılmaktadır. Üst ve alt bölgelere müdahale yapılabilmektedir. Ortalama 3-4 seansta kesin çözüm sunulmaktadır.

LAZER EPİLASYON SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Cildinize uygulanan işlem sonrası bazı dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Bu noktalara dikkat etmeniz yine sağlığınız açısından uygun olacaktır.

Lazer uygulama yapıldıktan sonra 2 gün boyunca güneş ışığına direk maruz kalınmaması gerekir. Eğer yüz bölgesine epilasyon yapıldıysa güneşe çıkmanız durumunda koruyucu güneş kremi sürmeniz gerekir. Epilasyon sonrası solaryum önerilmez. Ayrıca deriyi tahriş edebilecek peeling gibi işlemler yapılmamalıdır.

Epilasyon sürecinde ya da sonrasında ciltte kızarıklıklar ve kabarıklıklar görülebilir. Bu durum geçicidir. Panik yapmayın. Bir süre sonra cilt kendini yenileyecek ve bu etkiler yok olacaktır.

Lazer Epilasyon uygulanan kılların kökleri 10-15 gün içerisinde deriden dışarı doğru çıkarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca kendini bırakır. Bu durum normaldir. Herhangi bir yan etki ya da sorun değildir.

DEĞİŞİMİ NE KADAR SÜRE SONRA GÖRÜRÜM? : Seanslara başladıktan sonra epilasyon uygulanan bölgede değişimi ne zaman görmeye başlayacağınız kişiden kişiye göre değişmektedir. Hormonal durum, kıl yapısı, cilt yapısı gibi farklılıklar bu süreyi etkiler. Ama genel olarak 3.seans sonrası gözle görülür değişimler gözlenmektedir.

Son olarak da seanslara düzenli olarak gitmeniz hem işlemin başarılı sonuçlanması hem de maddi olarak kayıp yaşamamanız için önemlidir.

 

 

LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİSİ VAR MI? VARSA YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Kıl köklerinize uygulanan yüksek sıcaklık her ne kadar ani ve kısa süreli olsa da bir takım yan etkiler görülmesi çok doğaldır. Bu yan etkilerin sağlığınızı etkileyecek boyutlarla olup olmaması asıl önemli konudur. Bu konuda da yukarıda saymış olduğumuz sağlık sorunlarından birine sahip değilseniz ya da lazer epilasyon öncesi yapılmaması gereken şeyleri yapmadıysanız içiniz rahat olabilir.

Genellikle lazer epilasyon sonrası ciltte kızarıklıklar ve kabarıklık oluşabilir. Bu durumda soğuk kompres yapılarak bir kaç saat içinde bu yan etkiden kurtulabilirsiniz.

İşlem uygulanan bölgede ödem oluşumu görülebilir. Bu durum da maksimum 2 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Epilasyon uygulanan bölgede sivilcelenme (folikülit) görülebilir. Bu pek yaygın değildir fakat ortaya çıkabilecek bir yan etkidir. Bu da maksimum 6 ay içerisinde geçmektedir.Birçok kişi vücuda lazer uygulanmasının cilt kanserine yol açıp açmadığını merak etmektedir. Böyle bir durum, şu an itibariyle görülmüş bir vaka değildir. Kafanızda bu konuda bir soru işareti varsa doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

LAZER EPİLASYON ÇEŞİTLERİ

Lazer epilasyonda en çok tercih edilen epilasyon çeşitleri Alexandrite ve Diod lazer tipleridir. Ülkemizde de en çok uygulanan bu tip lazerler dışında (IPL) Yoğun ışık tedavisi, ND Yag lazer ve Ruby Lazer uygulamaları da yapılmaktadır.

Alexandrite Lazer Epilasyon: Kalın kıllarda çok iyi sonuç alınabilen bir lazer epilasyon çeşitidir. 755 nanometre dalga boyunda ışınlama yapar. Bu da kıl köklerindeki melanin maddesinin soğurulmasında etkili bir orandır. Alexandrite yönteminde kullanılan soğutmalı sistem sayesinde, uygulama sırasında acı hissi çok az olur ve iz kalma ihtimali de yok denecek azdır. Alexandrite lazer epilasyon tedavisi istenilen sonucu elde etmek için 5-8 seans arasında uygulanır.

Diode – Diyot Lazer Epilasyonu: Daha derinde bulunan kıl köklerine ulaşmak için dalga boyu Alexandrite’e göre biraz daha fazladır. 810 nanometre dalga boyunda ışınlama yapar. Kalın ve ince tüylerde, açık tenli ve koyu tenli kişilerde etkili olan bir yöntemdir.

Nd: Yag Lazer Epilasyonu: Dalga boyları olarak melanin tarafından en az emilen ışın olduğundan en koyu tenlilere dahi rahatlıkla uygulama yapılır. Bu yöntemde hemoglobin emilimi olduğundan esasen damar tedavilerinde kullanılır. Uygulama ağrılıdır.

Ruby Lazer Epilasyonu: Diğer yöntemlere göre en eski lazer epilasyon yöntemi olduğu söylenebilir. Bu nedenle yaygın olarak kullanılmaz. Bu yöntemin en büyük avantajı, ışınlanan dalga boyunun melanin tarafından en çok tutulan dalga boyu olmasıdır. Ancak bunun ciltte lekelenme gibi dezavantajları vardır. Bu yüzden de artık fazla kullanılmamaktadır.

IPL Epilasyon: Yoğun Işık Teknolojisi ile ışınlama yapar. Aslında lazerden farklı bir ışındır. Her ne kadar lazer epilasyon çeşitleri arasında sayılsa da lazer ışını yaymaz. IPL lazer epilasyon da her hastaya göre ayarlanabilen dalga boylarında ışık ile tedavi gerçekleşir. Lazer epilasyon yöntemlerine göre biraz daha fazla acı hissi oluşabilir.

Ütüleme Epilasyonu (Nedir?): Bu yöntemde Diode lazer sisteminin başlığı ile kontakt (temas) soğutma sisteminin geliştirilmiş bir alt versiyonudur. Orijinal ismiyle In-Motion Lazer yani “ütüleme epilasyon”, daha kısa seans süreleri ve gelişmiş soğutma sistemiyle hasta konforunu artırmaktadır.

 

 

LAZER EPİLASYONUN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Lazer epilasyon yaptıranların çoğunda kalıcı veya uzun dönemli bir sonuç sağlar.
  • Eğer tekniğine uygun yapılırsa güvenilir, yan etki riski çok az olan bir yöntemdir.
  • Bacak, sırt gibi geniş alanlarda kısa sürede uygulama olanağı sağlar.
  • Eski yöntemlere ve evde kullanılan yöntemlere göre daha az ağrılı bir yöntemdir, hastaların çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar.
  • İşlem sonrası tekrar kıl çıkması olsa bile oluşacak tüyler zayıf açık renkli kozmetik önemi zayıf tüyler şeklindedir.
  • Hızlı bir yöntemdir, 2-3 saatte vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir. (Kaş ve göz çevresi hariç)
  • Cilt üzerinde zararlı yada alerjik bir yan etkisi yoktur (oluşan etkiler geçicidir), cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz, kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur .
  • Lazer epilasyon aynı zamanda batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli tedavi yöntemidir.

NEREDE LAZER EPİLASYON YAPTIRILMALI?

Lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiniz ama nerede yaptıracağınızı bilemiyorsanız, bilmeniz gereken bir kaç önemli nokta olduğunu söylememiz gerekir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde lazer epilasyon yapan birçok güzellik merkezi bulunmaktadır. Ancak bu merkezler Sağlık Bakanlığı onayı almadıkları için hem sağlığınız açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir hem de kapatılmaları halinde işleminiz yarım kalabilir. O nedenle epilasyon yaptıracağınız yerin mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı tıp merkezleri olmasına dikkat ediniz. Aşağıdaki linkten Türkiye’deki 81 ilde yer alan lazer epilasyon merkezlerini bulabilirsiniz. Böylece hangi şehirde yaşıyorsanız oradaki lazer epilasyon merkezlerini görebilirsiniz.

TÜRKİYE’DEKİ TÜM İLLERE AİT LAZER EPİLASYON MERKEZLERİ

LAZER EPİLASYON FİYATLARI

Lazer epilasyon fiyatları belirlenirken bazı önemli noktalar dikkate alınmalıdır. Örneğin, kadınlar ile erkeklerin epilasyon seans ücretleri aynı değildir. Uygulama yapılacak olan bölgenin büyüklüğü, fiyatı belirleyen bir diğer noktadır. Lazer epilasyon fiyatları il-il hatta ilçeler arasında da değişmektedir. İstanbul lazer epilasyon fiyatları ile Ankara da yapılacak olan uygulamanın fiyatları arasında farklılık olacaktır. İstanbul da Avrupa yakası lazer epilasyon fiyatları ile Anadolu yakasındaki kliniklerin belirlediği fiyat aynı olmayacaktır. Bu nedenle lazer epilasyon yaptırmak istediğiniz bir kaç merkez belirledikten sonra fiyatlarını öğrenerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir