Hava Alanında Bagaj Kaybolursa Neler Yapılmalıdır?

Hava alanında bagajınız kaybolursa neler yapmalısınız, nereye başvurmalısınız? Kayıp bavul için ne kadar tazminat alırsınız? Bu ve bunun gibi merak edilen sorularınızı bu yazıda yanıtlamaya çalıştım. 

Güzel bir tatil hayali kurdunuz ya da kısa biri iş seyahatine çıkıyorsunuz. Yanınıza tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ya da birden fazla bavul aldınız. Tatil sırasında kullanacağınız tüm değerli eşyalarınızı yanınızda götürüyorsunuz. Her şey yolunda, uçağınıza bindiniz ve gitmek istediğiniz yere gittiniz. Bagaj alım yerinde bagajınızı bekliyorsunuz ama maalesef bagajınız gelmiyor. İşte bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

Bagajım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Öncelikle sakin olmalısınız. Bu ilk defa sizin başınıza gelmiyor. Dünyada yılda 40 milyona yakın bagajın kaybolduğunu bilmenizi isterim. Bir bu kadar da hasar gören bagaj bulunmaktadır. Ama bu bagajların büyük bir çoğunluğu en geç 5 gün içerisinde sahibine teslim edilmektedir.
Yolculuk öncesi şunları yapmanız bavulunuzun kaybolduğunda kolay bulunmasını sağlar:

 • Bavulunuzun üzerine isminizi ve soy isminizi yazmanız.
 • Check-in ya da bagaj teslimi sırasında size verilen bagaj etiketini asla kaybetmeyin. O etiketin üzerinde yazan kodlar ile bagajın nerede olduğu bulunabilir.
 • Uçuş kartınızı saklayın. Bavul kaybı sırasındaki başvurunuzda lazım olacak evraklardan biridir.

Yolculuk sonrası bavul alım bölümünden bavulunuzu alamazsanız:

 • Öncelikle bavulunuz kaybolduğundan emin olmak için uzun bir süre bavul alım bölümünde bekleyin. (Bazen geç de olsa sonradan gelen bagajlar olabiliyor)
 • Yeterli süre beklediniz ve bavulunuzun kayıp olduğundan emin olduysanız her hava limanında bulunan “Kayıp ve Bulunmuş Eşya” (Lost and Found Office) bölümüne gidiniz.
 • Kayıp ve Bulunmuş Eşya bölümüne başvuru yaptıktan sonra görevlinin sizden isteyeceği belgeler 1-) Biniş kartı 2-) Bagaj Fişi 3-) Kimlik belgeniz (Pasaport veya Nüfus cüzdanı)
 • Sizden PIR adı verilen kayıp eşya başvuru formunu doldurmanız istenecektir. Bu formun bir örneği aşağıda bulunmaktadır. Hemen her hava yolu firmasında üç aşağı beş yukarı aynı form bulunmaktadır.
 • Formu doldururken bavulunuzda gümrük vergisine tabii olan bir ürün varsa mutlaka belirtiniz. (22 Euro ve üzeri her türlü elektronik eşya, bilgisayar malzemesi veya mücevher vb. ürün gümrüğe tabidir.) Böyle bir durum yoksa olmadığını da belirtmeniz gerekir. Bagajınız bulunduğunda kontrol edildiğinden gümrük vergisine tabii bir ürün bulunursa cezalı duruma düşebilirsiniz.
 • Başvuru ve form doldurma sonucunda adınıza bir bavul kayıp dosya açılacak ve size bir takip kodu verilecektir. İletişim bilgileriniz istenecek ve bavul geldiğinde size haber verileceği söylenecektir.

Başvurudan Sonra Kayıp Bavul Nasıl Bulunuyor?

Başvuru işlemlerinden sonra dosyanız oluşturulduğunda görevli bagaj bilgilerinizi World Tracer ismi verilen bir sisteme kaydeder. Bu sistem dünya üzerindeki tüm kayıp bagajların bilgilerinin yer aldığı bir sistemdir. World Tracer sisteminde bavulunuzun durumunu aşağıdaki linke tıklayarak siz de kontrol edebilirsiniz.

TÜRK HAVA YOLLARI BAGAJ TAKİP SİSTEMİ

WORLD TRACER SİSTEMİNE GİRİŞ

Başvurunuzu takiben 5 gün içerisinde firma bavulunuzun nerede olduğunu bulacaktır. Uluslar arası havacılık kuralları gereği bavulunuz bulunana kadar hava yolu firması kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamanız için size temel ihtiyaç malzemelerini vermelidir.

Bagajınız 45 gün içerisinde bulunamazsa firma bagaj bulma işini bagaj aksaklıkları takip merkezi müdürlüğüne devreder. Bu birim bagajınızı bulup size teslim edecektir.

Bagajınız 45 gün içinde de bulunmadıysa tazminat talebinizi iletebilirsiniz.

Kayıp ve Hasarlı Bavul Tazminatı Ne Kadardır, Nasıl Alınır?

Kayıp ya da hasarlı bagajınız için tazminat talebiniz mutlaka olacaktır. Fakat bunun öncesinde çeşitli aşamaların aşılması gerekmektedir. Kayıp bavul için 45 gün süre ile bagajınızın bulunamamış olması şartı istenmektedir. Hasar görmüş bavul içinse hava yolu firmaları 1250 Euro‘ya kadar hasarınızı karşılamaktadır. Bazı hava yolu firmaları bu konularda çok sıkı davranmaktadır.

Bir uçak bileti satın aldığınızda şu kuralları kabul ettiğinizi unutmayın.

 • Uçak bagajına vereceğiniz bavulunuz yalnızca giysi taşımak içindir. Değerli eşyalarınızı, mücevherlerinizi vs. el bagajında taşımanız gerekmektedir.
 • Bavulunuzda aşırı pahalı giysi vb. eşyalarınız varsa hava yolu firması bunların faturasını ibraz etmenizi isteme hakkına sahiptir.

Bagajınız bulunana kadar geçen sürede bu konudaki mağduriyetten dolayı yaptığınız harcamaları belgelendirmeniz gerekmektedir. (Taksi masrafı, giysi, ayakkabı, takım elbise  vb. alışveriş faturaları)
Bavulunuz 45 gün içerisinde bulunamadıysa tazminat için başvuru yapabilirsiniz. Hava yolu firması sizi ilgili sigorta birimine yönlendirecektir. Sigorta biriminin direktifleri doğrultusunda hukuki haklarınızı kullanabilirsiniz.

Bagajınızın bulunması halinde size Kayıp Bagaj Teslim Formu doldurulup imzalatılacaktır. Bavulunuzun içindeki eşyaları kontrol etmeden bu formu imzalamayınız. Bavuldan eksilen eşyalar için de tazminat hakkınız bulunmaktadır. Formu imzaladığınız anda tüm haklarınızdan feragat etmiş olursunuz.

Hava yolu firmaları bu süreçte kuralları bilmeyen yolcuları zorlayacak ve çıkmaza sokacak hatta süreçten vazgeçirecek adımlar atabilirler. Yolcu haklarınızı ve bu yazıda okumuş olduğunuz noktaları bilirseniz bu süreçte zorlanmayacağınızı düşünüyorum.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir