Bitcoin’den Farklı 10 Sanal Para – Bitcoin Alternatifleri

Bitcoin dışındaki sanal para birimleri hangileri? Bitcoin kadar önemli ve değerli mi? Bitcoin’e alternatif olarak sunulan sanal para birimleri hakkında bilgiler ve bu sanal paralardan hangisi kazandırır? Hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz sorulara cevap vermeden ve Bitcoin’e alternatif 10 sanal para birimini saymadan önce Bitcoin’in ne olduğundan bahsedelim.

Bitcoin, herhangi bir merkez bankasına ya da resmi kuruma bağlı olmayan sanal para birimidir. Kısaca BTC olarak adlandırılır. 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılan Bitcoin, değeri ilk zamanlarda çok fark edilmemiş ama günümüzde değeri çok önemli bir noktaya ulaşmıştır.  Bununla birlikte tabi ki Bitcoin’e alternatif pek çok sanal para birimi ortaya çıkmıştır. Eğer Bitcoin trenini kaçırdıysanız bu yazımızda sizlere Bitcoin’e alternatif olarak sunulan diğer sanal para birimlerini inceleyelim.

Listemize başlamadan önce şunları belirtmekte fayda var. Bu para birimlerinin bazıları henüz emekleme aşamasındadır. Bu nedenle değerleri Bitcoin ile kıyaslandığında bir hayli düşük kalabilir. Ama sonuç olarak Bitcoin de yolculuğa bu şekilde başlamıştı.(Sıralama alfabetiktir)

1-) Digitalcoin (DGC)

Digitalcoin Fiyatı Ne Kadar, 1 DGC Kaç TL, Güncel DGC Değeri

Digitalcoin’in piyasadaki kısaltılmışı DGC‘dir. Litecoin alt yapısını kullanmaktadır ve birçok yerde kabul görmektedir. Digitalcoin’in yazının yazıldığı tarih itibariyle değeri:

1 DGC = 0,03 TL

1 DGC = 0,0066 Dolar

1 DGC = 0,00000082 BTC (Bitcoin)

2013 yılında piyasaya sürülen Digitalcoin’in şu an işlem gören 27 milyon civarında birimi bulunmaktadır.

 

2-) Ether (ETH)

Ether Fiyatı Ne Kadar, 1 ETH Kaç TL, Güncel ETH Değeri

İlk olarak bir sanal para birimi olarak değil bir ödeme sistemi olarak kurulan Ether (ETH), aynı Bitcoin gibi Ethereum adı verilen bir ağı kullanıyor. Bu ağ üzerinden ödeme amaçlı kullanılan Ether sistemi, daha sonraki ortaklılar ile değişime uğramış ve bir sanal para birimine dönüşmüştür. Ether’in Bitcoin’den farkı, Bitcoin gibi sınırlı miktarda bulunmamasıdır. Bitcoin şu an 21 milyon civarında bulunurken Ether her yıl büyümektedir. Bu nedenle sınırlı bir kazanç engeli yoktur. 2017 itibariyle değeri bir hayli artan Ether’in şu anki değeri aşağıdaki gibidir.

1 ETH = 1383,28 TL

1 ETH = 357,58 Dolar

1 ETH = 0,044 BTC (Bitcoin)3-) Feathercoin (FTC)

Feathercoin Fiyatı Ne Kadar, 1 FTC Kaç TL, Güncel FTC Değeri

2013 yılında piyasaya sürülen Feathercoin (FTC), Litecoin’in benzeri bir yapıdadır. Farkı, Litecoin’in aksine kripto çözme zorluğunu daha çok sayıda güncellemesidir. Advanced Checkpoint adlı bir güvenlik sistemine sahip olan Feathercoin, hacker saldırılarına karşı daha güvenli bir altyapı sunuyor. Piyasada şu an 182 milyon civarında FTC bulunmaktadır. Feathercoin’in şu anki değerine bakarsak:

1 FTC = 0,76 TL

1 FTC= 0,20 Dolar

1 FTC = 0,000024 BTC (Bitcoin)

 

4-) Litecoin (LTC)

Litecoin Fiyatı Ne Kadar, 1 LTC Kaç TL, Güncel LTC Değeri

Bitcoin alt yapısını kullanan ve aynı para biriminin alt birimi olarak bilinir. Litecoin (LTC)’e gümüş Bitcoin de denebilir. Bitcoin’in dünya çapında popüler olmasından sonra, 2011‘de aynı yollarla ortaya çıkarılmıştır. Madenciliği daha kolay olduğu için değeri daha düşüktür. Matematik tabanlı teknolojisi ile var olduğu ağı korur ve kişilerin paralarını kendilerinin kontrol etmelerine imkan tanır. Litecoin, önde gelen sanal para birimlerinden daha hızlı işlem onay sürelerine ve gelişmiş depolama imkanlarına sahiptir. Şu an itibariyle Litecoin para birinin değeri:

1 LTC = 277,15 TL

1 LTC = 71,64 Dolar

1 LTC = 0,0089 BTC (Bitcoin)

 

5-) Namecoin (NMC)

Namecoin Fiyatı Ne Kadar, 1 NMC Kaç TL, Güncel NMC Değeri

Namecoin(NMC) de bazı diğer sanal para birimleri gibi Bitcoin alt yapısını kullanan alt para birimlerinden biridir. Aslında Namecoin’in ortaya çıkış hikayesi bir sanal para biri olarak değildir. .bit uzantılı sitelerin alınıp satılmasında kullanılan bir yapı olarak ortaya çıkmıştır. Bu uzantıya sahip web siteleri sansürden etkilenmeyen sitelerdir. Fakat 2011 yılından sonra Namecoin de bir sanal para birimi olarak kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başladı. Şu an itibariyle Namecoin para biriminin değeri:

1 NMC = 5,93 TL

1 NMC = 1,53 Dolar

1 NMC = 0,00019 BTC (Bitcoin)

 

6-) Quarkcoin (QRK)

Quarkcoin Fiyatı Ne Kadar, 1 QRK Kaç TL, Güncel QRK Değeri

Yine Bitcoin alt yapısını kullanan para birimlerinden biri olan Quarkcoin (QRK), güvenliği ile ön plana çıkmaktadır. Eğer sanal para işlemlerinde güvenlik kafanızda büyük bir soru işareti ise Quarkcoin 9 aşamalı kripto şifreleme yapısı ile güvenlik tutkunlarının içini rahatlatan bir sanal para birimi olarak dikkat çekiyor. Piyasada şuan 250 milyon civarında QRK bulunuyor. Quarkcoin’in şu an itibariyle değeri:

1 QRK = 0,039 TL

1 QRK= 0,01 Dolar

1 QRK = 0,00000129 BTC (Bitcoin)

 

7-) Primecoin (XPM)

Primecoin Fiyatı Ne Kadar, 1 XPM Kaç TL, Güncel XPM Değeri

Primecoin (XPM) de diğer bazı sanal para birimleri gibi Bitcoin alt yapısını kullanıyor. Fakat Primecoin’i diğerlerinden ayıran en büyük nokta kripto yapısı kullanmaması ve bu şekilde şifre çözülerek elde edilmemesidir. Cunningham Zinciri ismi verilen farklı bir yöntem ile elde edilen Primecoin, alt yapısının sağlam olması ile dikkat çekiyor. Fakat bu para biriminde şöyle ilginç bir nokta bulunuyor. Piyasaya çıktığı dönemlerde değeri bir hayli yüksekken şu anda değeri bir hayli düşüktür. Piyasada şu an 21 milyon civarında XPM bulunmaktadır.

1 XPM = 0,60 TL

1 XPM= 0,15 Dolar

1 XPM = 0,000019 BTC (Bitcoin)8 ) Peercoin (PPC)

Peercoin Fiyatı Ne Kadar, 1 PPC Kaç TL, Güncel PPC Değeri

Peercoin (PPC), Bitcoin altyapısını kullanan para birimlerinden fakat farklı madencilik yöntemiyle Bitcoin’den kendisini ayırıyor. Peercoin’de madencilik hem Proof of Work (POW) hem de Proof of Stake (POS) kontrolleri ile yapılıyor. Bu sayede Peercoin’e fazla sahip olan kişi, daha fazla Peercoin üretebiliyor. Piyasada bulunabilecek Peercoin’lerin bir üst limiti olmadığından bu para birimi enflasyona tehlikesine açık durumdadır. Peercoin’in şu an itibariyle değeri:

1 PPC = 6,09 TL

1 PPC= 1,57 Dolar

1 PPC = 0,00019 BTC (Bitcoin)

 

9-) Novacoin (NVC)

Novacoin Fiyatı Ne Kadar, 1 NVC Kaç TL, Güncel NVC Değeri

Novacoin (NVC), Peercoin’in bir başka alternatifi olarak piyasaya çıkmıştır. Peercoin ile aynı madencilik yöntemini (POW/POS) kullanmaktadır. Fakat Peercoin gibi limitsiz bir üretim şansı bulunmamaktadır. En üst sınırı 2 milyon NVC olduğu söylenmektedir. Novacoin üretenler henüz bu limite ulaşamamışlardır. Şu an piyasada 1.9 milyon NVC bulunmaktadır. Novacoin’in şu an itibariyle piyasa değeri:

1 NVC = 16,97 TL

1 NVC = 4,39 Dolar

1 NVC = 0,00054 BTC (Bitcoin)

10-) Zetacoin (ZET)

Zetacoin Fiyatı Ne Kadar, 1 ZET Kaç TL, Güncel ZET Değeri

Şu sıralar değer olarak dibi görmüş olan Zetacoin (ZET), Bitcoin alt yapısını kullanan sanal para birimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin’e göre işlem hızı 20 kat daha fazladır. Şu an piyasada 167 milyon ZET bulunuyor ama bu para biriminin değeri bir hayli düşmüştür. Şu an itibariyle Zetacoin’in değeri:

1 ZET = 0,02 TL

1 ZET = 0,0042 Dolar

1 ZET = 0,00000053 BTC (Bitcoin)

 

SİTEMİZDE YER ALAN DİĞER YAZILARDAN BAZILARI:

ARACIMIN KİLOMETRE SAYACI İLE OYNANMIŞ MI? NASIL ANLARIM?

PTT MOBİL ARAÇ KİLOMETRE (KM) SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

ADSENSE PANELİNDE YER ALAN TERİMLER NE ANLAMA GELİR?

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir