Araç Km Oynanmış mı Nasıl Anlaşılır? Km Oynama Cezası 2018

Bir aracın kilometresi nasıl düşürülür, kilometresi düşürülen aracı nasıl anlarız ve kilometre düşürmenin cezası var mı? Varsa nedir, bu yazımızda sizlere sunmaya çalışacağız.

İkinci el araç alırken, özellikle son zamanlarda, araçların kilometre sayaçlarında oynama yaparak aracı olduğundan az kullanılmış şekilde gösteren kötü niyetli insanlarla karşılaşmaktayız. Kimse kilometresi düşürülmüş bir aracı almak istemez ama bazı konularda dikkatli olunmazsa böyle bir duruma maruz kalınabilir. Her ne kadar araçların kilometre sayaçları ile oynanması suç olsa da kötü niyetli insanlar bu işlemi yapmaya devam ediyor.

Kilometre düşürme işlemi, satıcının aracını daha az yıpranmış, daha az kullanılmış ve daha yeni göstermeye çalışarak aracı en yüksek fiyattan satmaya çalışması sonucu ortaya çıkar. Bunun altında daha çok, aracın 100 bin kilometrenin altında gösterilme takıntısı yatar. 100 bin kilometrenin altında tutulan araca alıcı başka bir gözle bakmaktadır. Eğer dikkatli olmazsak ve bu konuda bilinçlenmezsek, kötü niyetli bu insanların kurbanı olabiliriz.

ARAÇ KİLOMETRESİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Günümüzde araçların çoğu elektronik sayaca sahiptir. Elektronik sayaca sahip olan bu araçların kilometre sayaçlarında değişiklik yapmak için beyin denilen ECU‘ya müdahale edilerek değişiklik yapılmaktadır. Burada bulunan çiplere kayıt olmuş veriler, bu işlemi yapan kişilerde bulunan bilgisayarlar ve yazılımlar sayesinde değiştirilmektedir.

Mekanik kilometre sayacına sahip olan araçlarda ise kilometre sayacı sökülerek değerlerde değişiklik yapılmaktadır. Diğer bir yöntemde ise, kilometre sayacı düşük olan bir araçtan alınan sayacın kilometre sayacı yüksek olan araca takılmasıdır.

Mekanik kilometre sayacına sahip araçlarda bu işlemi oto-elektrikte çalışan ustalar yapabilmektedir. Fakat bu işlemi yapanlara ceza gelmesi sonucu caydırıcılığın artırılacağı söylenmektedir.

 

 

KİLOMETRESİ DÜŞÜRÜLEN ARAÇ NASIL ANLAŞILIR?

Eğer bir aracın kilometresi ile oynanmış ise bunu anlamak çok kolay değildir. Muayene sonuçları ya da bu gibi yerlerden alınan raporlar yeterli olmayabilir. Bu işlemi yapan kişiler genellikle araç muayeneye girmeden önce kilometre ile oynarlar. Daha sonra da aracın içini yenileyerek aracı hemen elden çıkarmaya çalışırlar.

Aracı bir ekspertize göstermeniz de tam olarak olumlu bir sonuç vermeyebilir. Ekspertizler böyle durumlarda kesin bir yorum yapmaktan kaçınırlar. Çünkü emin olamazlar. Bazı büyük firmaların teknik servislerinde araçların beyinleri incelenerek size aracın kilometresi ile oynanıp oynanmadığına dair bir bilgi verilebilir. Fakat bu işi yapan kişiler aracın beynindeki çiplere müdahale ederek bu olasılığı da düşürürler.

Peki o zaman araçların kilometresi ile oynanıp oynanmadığını nasıl anlarız?

Bu konuda kesin bir yargıya varmanız çok küçük bir olasılıktır. Belli başlı ip uçlarından yola çıkarak bir yargıya varılabilir. Bu ip uçlarını sıralarsak:

1-) Aracın direksiyon ve vites topuzunda aşınmalar, soyulmalar olmaması gerekmektedir.

2-) Koltuk döşemelerinin yıpranmış ya da süngeri oturup kalkmaktan çökmüş olmaması gerekmektedir.

3-) Oto teybi ya da donanım düğmelerinin yazılarının silinmemiş, okunaklı olması gerekmektedir.

4-) Gaz,debriyaj ve fren pedallarının aşırı kullanımdan ötürü yıpranmamış olması gerekmektedir.

5-) Kapı ayarlarının fazla açılıp kapanmadan dolayı bozulmamış olması gerekmektedir.

6-) Aracın motoru yağ yakmamalıdır. (Egzostan mavi duman çıkar)

7-) Motorda yatak ve sibop vuruntusu olmamalıdır.

8 ) Ön takımdan gürültü gelmemelidir.

9-) Aracın beygir gücü test yapıldığında gereğinden düşük çıkıyorsa aracın kilometresinden şüphe edilebilir.

Bunlar aracın görünümsel ya da mekanik özelliklerine göre karar verebileceğimiz ip uçlarıdır. Aracın kayıtlarına ve bu kayıtlarda yer alan bilgilere göre karar vereceğimiz ip uçları ise şunlardır:

1-) Aracın yetkili servis kayıtlarını mutlaka inceleyiniz.

2-) Aracın tüm yetkili- özel servis bakımları ve en son servise girdiği kilometre kayıtlarını inceleyiniz.

3-) PTT mobil uygulaması olan HGS’den aracın plaka ya da şasi numarası bilgisini girerek muayene kayıtlarını ve bu muayenelere girerken sahip olduğu kilometre bilgilerini inceleyiniz.

PTT MOBİL (HGS) UYGULAMASI İLE ARAÇ KM SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

4-) E-devlet üzerinden aracın plakası ile en son alınıp satıldığı tarihi gösteren tescil tarihi görülmelidir.

5-) Aracın bilgileri verilerek sigortacılardan gerekli sorgulamalar yapılmalı ve aracın kaçıncı sahibi olacağınız öğrenilmelidir.

6-) Aracın bir şirket tarafından kullanılmış olduğu kayıtlarında görünüyorsa km düşürülmüş olma ihtimali çok yüksektir.

Bu ip uçları ışığında aracın kilometresi ile oynanıp oynanmadığı konusunda bir karara varılabilir.

ARAÇ KM’Sİ İLE OYNAMANIN CEZASI

Araçların kilometreleri ile oynamak hem hukuksal hem de vicdani bir suçtur. İşin vicdani kısmı kişinin kendisini ilgilendirir fakat bu suçun hukuk boyutunun da olduğu bilinmelidir. Araçların kilometre sayaçları ile oynayarak kilometrelerini düşük göstermenin hem hapis hem de para cezası bulunmaktadır. Daha önce bu suçu işleyerek adalet önüne çıkan bazı kötü niyetli kişiler 10 ay hapis ve 19 bin tl para cezasına çarptırılmıştır. Bir başka olayda ise suçlular 2 yıl 11 ay hapis ve 16 bin 650 tl para cezası verilmiştir.

Yargıtay’ın bu konu ile ilgili almış olduğu son karara göre, kilometresini düşürerek araç satmak Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesine göre dolandırıcılık suçu sayıldı. Bu suçtan mahkum olanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ile adli para cezası verilecek. Yargıtay, daha önce kilometre düşürerek araç satmayı dolandırıcılık değil, uyuşmazlık olarak görüyordu. Ancak bu karardan sonra kilometre düşürerek araç satmak yüz kızartıcı suçlar arasında sayılan dolandırıcılıktan cezalandırılacak.

Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan bu suçun cezaların artırılması ile önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bize düşen ise bilinçli bir vatandaş olarak, ikinci el araç alımlarında bu tuzaklara düşmekten kaçınmamızdır.

ARTIK PTT MOBİL (HGS) KULLANARAK ARAÇLARIN MUAYENE VE KİLOMETRE BİLGİLERİNE ULAŞMAK MÜMKÜN:

*PTT MOBİL İLE ARAÇLARIN KİLOMETRE BİLGİLERİ NASIL ÖĞRENİLİR?

*PTT MOBİL (HGS) UYGULAMASI ANDROID VE IOS İÇİN NASIL KURULUR?

 

DİĞER YAZILAR: 

BITCOIN’DEN FARKLI KAZANDIRAN 10 SANAL PARA

ADSENSE PANELİNDEKİ TERİMLER NE ANLAMA GELİYOR?

LAZER EPİLASYON HAKKINDA MERAK EDİLEN TÜM SORULAR

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir